Oběhová soustava (kardiovaskulární systém, cévní soustava) je jedna z orgánových soustav živočichů. Slouží zejména k transportu živin, plynů a odpadních látek z tkání nebo do tkání. Transportním médiem je krev nebo hemolymfa. Člověk a ostatní obratlovci mají uzavřenou oběhovou soustavu. Někteří jiní živočichové však mají otevřenou oběhovou soustavu. Primitivní kmeny však nemají vůbec žádnou.
S kardiovaskulárním systémem úzce souvisí i lymfatická soustava. O embryonálním vývoji oběhové soustavy referuje článek embryonální vývoj kardiovaskulární soustavy člověka.
Oběhová soustava člověka
Lidská oběhová soustava je tvořena především srdcem a cévami. Krev proudí tělem ve dvou hlavních okruzích: mezi srdcem a plícemi k nabrání kyslíku, a mezi srdcem a celým tělem, aby kyslík a živiny dopravila k buňkám. Existuje několik typů krevních cév:
- Tepny - vedou krev od srdce a mají silnou stěnu
- Vlásečnice
- konečné sítě
- Žíly - vedou krev z kapilár do srdce
] Funkce
Oběhová soustava má v lidském těle celou řadu různých funkcí. Přenáší kyslík do tkání a odvádí CO2. Rozvádí živiny z trávicí soustavy do jater (vrátnicový oběh) a z jater do orgánů celého těla. Odvádí odpadní látky do ledvin (vznik moči) a do kůže (vzniká pot). Rozvádí po těle hormony z endokrinních žláz (žlázy s vnitřní sekrecí) a teplo (čímž řídí termoregulaci). Zprostředkovává obranu organismu proti choroboplodným zárodkům - tvorbou protilátek a mechanickým zničením. Oběhová soustava konečně vytváří a udržuje stálé vnitřní prostředí.
Krev
- Podrobnější informace naleznete v článku Krev.
Krev je tekutina, která proudí v krevních cévách. Neustále se obnovuje, ale udržuje se stálé složení. Skládá se z tekuté plazmy a krevních tělísek (červená krvinka, bílá krvinka a krevní destička).